Projekt „Twórczość Alana Aleksandra Milne dzieciom“

W dniach 17-28 maja uczniowie klas początkowych naszego gimnazjum wzięli aktywny udział w projekcie czytelniczym, który przybliżył im życie i twórczość popularnego autora książek dla dzieci Alana Aleksandra Milne. Niewątpliwie, dla wielu są znane jego książki: „Dawno, dawno temu”, „Kubuś Puchatek” i „Chatka Puchatka”. Już na początku projektu trudno było znaleźć osobę, która nic nie słyszała o tak popularnym wśród dzieci Kubusiu Puchatku.

Projekt rozpoczęliśmy prezentacją o  życiu i twórczości pisarza.

W ciągu dwóch tygodni, podczas lekcji języka polskiego, uczniowie czytali pouczające i rozwijające postawy koleżeńskie historyjki o przygodach Kubusia Puchatka. Najzdolniejsi uczniowie wzięli udział w konkursie wyrazistego czytania wśród uczniów szkół strefy niemenczyńskiej, który odbył się 27 maja.

Żeby jeszcze bardziej pogłębić wiedzę, uczniowie oglądali filmiki o wesołym Misiu pod nazwiskiem „Pana Woreczko“ i jego przyjacielach. Inspirowani ciekawymi przygodami Misia młodociani uczestnicy projektu popisali się swoimi talentami rysując ilustrację do jednej z historyjek.

Oto wyniki konkursu:

1 miejsce zdobyła praca plastyczna Glorii Podleckiej, uczennicy klasy 2;

2 miejsca zdobyły prace plastyczne: Poliny Auziak, uczennicy klasy 2 i Roberta Trumpakaisa, ucznia klasy 3;

3 miejsca zdobyły prace plastyczne: Mileny Gulbickiej, uczennicy klasy 2, Eljusa Pajanczkowskiego, ucznia klasy 3 i Airona Martusewicza, ucznia klasy 4.

Uczniowie klas 1-4 wzięli też udział w konkursie kaligraficznym. Jego uczestnicy mieli za zadanie pięknie, kształtnie i bezbłędnie przepisać podany cytat z książki Alana Aleksandra Milne. Mistrzami pióra w kaligrafii zostali:

Paweł Dubow, uczeń klasy 1;

Darija Paknyte, uczennica klasy 2;

Damian Seniut, uczeń klasy 3 oraz Airon Martusewicz, uczeń klasy 4.

Uczestnicy projektu pisali też dyktando na podstawie  fragmentu książki „Kubuś Puchatek“. Mistrzami ortografii zostali:

Milena Gulbicka, uczennica klasy 2;

Damian Seniut, uczeń klasy 3;

Emeljan Paknys, uczeń klasy 4.

Cykl imprez, które odbyły się w ciągu dwóch tygodni, z całą pewnością przyniesie owoce. Uczniowie nie tylko zdążyli poznać szczegółowo najpopularniejszy utwór pisarza, polubić jego bohaterów, ale też nabrali wprawy w wyrazistym czytaniu ze zrozumieniem. Miejmy nadzieję, że książki  tego pisarza oraz innych autorów piszących dla dzieci, będą ciekawą lekturą na  wakacje letnie.

Koordynator projektu Anna Fedorowicz