„Witaj, majowa jutrzenko!”

„Witaj, majowa jutrzenko!” – rozbrzmiewało dziś w murach naszego gimnazjum już od wczesnego ranka. Ta radosna pieśń patriotyczna rozpoczęła nietradycyjny dzień nauczania, poświęcony obchodom Dnia Konstytucji 3 maja. Uczniowie wraz z nauczycielami podczas pierwszej lekcji zebrali się w auli, aby w uroczysty sposób przybliżyć wydarzenia historyczne sprzed lat, które przedstawiła uczennica IIIG klasy – Paulina Mieżaniec, zebrani obejrzeli także filmik historyczny. Święto było przeplatane pieśniami patriotycznymi w wykonaniu uczniów klasy 6. Pani Dyrektor przypomniała zebranym, jak istotnym wydarzeniem dla narodu polskiego było uchwalenie Konstytucji i jak ważnym dniem w kalendarzu każdego Polaka jest dzień 3 maja. Następnie delegacja naszego gimnazjum wraz z panią dyrektor wyruszyła do Wilna na cmentarz Rossa, gdzie brała udział w uroczystym złożeniu wieńców przy Mauzoleum Matki i Serca Syna.

Tymczasem w gimnazjum w ramach odchodów 100 Rocznicy Niepodległości Polski oraz z okazji Dnia Konstytucji 3 maja odbył się strefowy konkurs literacki pt. „Mistrz Pięknego Czytania”, zorganizowany przez nauczycielki od języka ojczystego. Na konkurs przybyli uczniowie wraz z nauczycielami z Gimnazjum im. Konstantego Parczewskiego w Niemenczynie, Gimnazjum im. św. Stanisława Kostki w Podbrzeziu, Szkoły Podstawowej w Jęczmieniszkach oraz Szkoły – Wielofunkcyjnego Centrum w Wesołówce. Po uroczystym patriotycznym rozpoczęciu uczniowie klas 7 – 8 musieli przeczytać losowo wybrany fragment powieści A. Kamińskiego „Kamienie na szaniec”. W taki sposób chcieliśmy oddać hołd bohaterom, poległym w walkach o wolność własnego narodu. Uczniowie spisali się bardzo dobrze, a komisja, która oceniała płynność, poprawność, wyrazistość oraz intonację czytanego fragmentu, ogłosiła następujące wyniki:

1 miejsce wśród klas 7 – Agata Siemaszko (Szkoła – Wielofunkcyjne Centrum w Wesołówce) i Milena Mikielewicz (Gimnazjum im. Konstantego Parczewskiego w Niemenczynie)

2 miejsce wśród klas 7 – Artur Kondratowicz (Gimnazjum im. Juliusza Słowackiego w Bezdanach) i Gabriela Lachowicz (Szkoła – Wielofunkcyjne Centrum w Wesołówce)

3 miejsce wśród klas 7 – Dominika Łapkowska (Szkoła Podstawowa w Jęczmieniszkach) i Dominika Stankiewicz (Gimnazjum im. Konstantego Parczewskiego w Niemenczynie)

1 miejsce wśród klas 8 – Agnieszka Kowalewska (Gimnazjum im. Juliusza Słowackiego w Bezdanach) i Dawid Rynkiewicz (Gimnazjum im. Konstantego Parczewskiego w Niemenczynie)

2 miejsce wśród klas 8 – Justyna Mieczkowska (Gimnazjum im. św. Stanisława Kostki w Podbrzeziu) i Agnieszka Wojczan (Gimnazjum im. św. Stanisława Kostki w Podbrzeziu)

3 miejsce wśród klas 8 –Aurelia Szulc (Gimnazjum im. Konstantego Parczewskiego w Niemenczynie) i Paulina Czerniawska (Gimnazjum im. Konstantego Parczewskiego w Niemenczynie).

Na zakończenie wszyscy uczniowie za udział w konkursie otrzymali dyplomy i prezenty, a laureaci za swe osiągnięcia dodatkowo otrzymali z rąk członków komisji medale.

Poprzez takie imprezy kształtujemy postawy patriotyczne młodego pokolenia, uczucie przywiązania do własnego narodu, oddajemy hołd poległym bohaterom.

Gratulacje zwycięzcom i podziękowania dla nauczycielek języka polskiego, które przybyły w progi naszego gimnazjum.

Nauczycielka języka polskiego Anna Maciulewicz