Słowa, które nas inspirują…

Hello, bonjour, salut, ahoj… Słynny brytyjski artysta Edmund de Waal mówił „Z językami, wszędzie jesteś w domu…“. Dlatego bardzo ważne jest dobrze znać nie tylko swój język ojczysty, ale także i inne języki obce.

Obchodząc święto Europejskiego Dnia Języków w Gimnazjum im. Juliusza Słowackiego w Bezdanach nauczycielki języka angielskiego Inga Kondratowicz oraz Justyna Dacewicz zorganizowały dla uczniów klas 1-IVG dwa konkursy. Celem tych konkursów było zachęcić uczniów do nauki języków obcych i pokazać, że nauka jest możliwa nie tylko z podręcznikami i zeszytami, a może odbywać się w bardziej rozrywkowej formie.

Pierwszy konkurs odbył się pt. „Słowa, które nas inspirują…”. Często zdarza się, że po przeczytaniu książki lub obejrzeniu filmu, zostaje nam w sercu jakiś jeden cytat, który ma swoją siłę, zachęca do działania, refleksji, przypomina o pięknych przeżytych chwilach. Każdy cytat niesie w sobie jakąś magię, że po jego przeczytaniu zwalniasz się na chwilę, aby przemyśleć jego sens. Celem wyżej wymienionego konkursu było zachęcenie uczniów podzielić się ulubionymi mądrościami życiowymi. Każda klasa powinna była wybrać jeden cytat w dowolnym języku obcym i wykonać malutki plakat z inspirującymi słowami. Wszystkie prace uczniowskie upiększyły schody gimnazjum, a uczniowie, każdy raz idąc na lekcje, mogli przypominać sobie piękne aforyzmy.

Kolejny konkurs obył się pt. „Spelling Bee”, który polegał na literowaniu słów w języku angielskim. Najlepsi znawcy języka angielskiego klas 6-IVG naszego gimnazjum, zebrali się w gabinecie języków i wypróbowali swoje siły oraz wiedzę językową. Celem konkursu było nie tylko zachęcić uczniów czytać, ale także poszerzyć słownictwo języka angielskiego oraz pobudzić uczniów do mówienia po angielsku. Uczniowie jeszcze raz przekonali się, że znajomość języków obcych ma wiele korzyści dla każdego z nas.

Serdecznie dziękujemy organizatorom święta, wszystkim uczestnikom konkursów oraz ich wychowawcom za chęć do działania, za włożony wysiłek oraz wsparcie. Mamy nadzieję, że uczniowie i nauczyciele dobrze spędzili czas, poszerzyli swoją wiedzę językową.

Nauczycielka języka angielskiego Justyna Dacewicz