Poznajemy Wileńszczyznę

Wolno nie być głębokim badaczem, ale pod karą haniebnego wstydu nie godzi się nie znać zupełnie ziemi, na której mieszkamy.                                                                                            Władysław Syrokomla

2 czerwca uczestnicy obozu „Dzwoneczki” zwiedzili okolice Wileńszczyzny. Byliśmy we wsi Borejkowszczyzna – leżącej 16 km od Wilna na południowy wschód w kierunku Rukojń, gdzie zachował się XIX-wieczny drewniany budynek, w którym mieszkał poeta Władysław Syrokomla (wł. Ludwik Kondratowicz). W dworku mieści się muzeum poety i centrum informacji turystycznej. Tu w latach 1853-1861 mieszkał i tworzył poeta Władysław Syrokomla.

W izbie muzeum obozowicze wzięli udział w zajęciu edukacyjnym kaligrafia tj. sztuka pięknego pisania. Celem zajęcia było doskonalenie umiejętności starannego kreślenia liter o pięknych  kształtach. W trakcie zajęcia uczniowie zapoznali się z trudną sztuką pisania gęsimi piórami oraz ze stalówką. Wykaligrafowali swoje imię i nazwisko. Na koniec przepisali do zeszytów wiersz poety o pięknej miejscowości Borejkowszczyźnie.

Następnie zwiedziliśmy Zamek w Miednikach Królewskich. O dawnej świetności Miednik świadczą ruiny średniowiecznego zamku. W XIV wieku został wybudowany duży murowany zamek. Był to jeden z ulubionych zamków króla Kazimierza Jagiellończyka. Mieszkał też na nim jego syn święty Kazimierz – patron Litwy. Zauroczyły nas ruiny zamku wraz ze swą przeszłością. W drodze powrotnej uczniowie dzielili się zdobytymi informacjami i byli pełni entuzjazmu poznawania historii ojczystej miejscowości.

Liudmiła Łatyszewicz