W oczekiwaniu Świąt wielkanocnych

Uczniowie naszego gimnazjum co roku biorą aktywny udział w przygotowaniach do godnego przeżycia najważniejszych świąt w Kościele katolickim – Świąt Zmartwychwstania Pańskiego. We środę, 29 marca, mali podróżnicy z klas I i II wraz z wychowawczyniami wybrali się do Muzeum Narodowego w Wilnie. Mieli tu nietypową lekcję dotyczącą tradycji i zwyczajów wielkanocnych. Lekcję poprzedziło oglądanie filmu animowanego, który przybliżył dzieciom magię zbliżających się świąt. Następnie pani lektor uświadomiła dzieciom, dlaczego te święta bywają właśnie wiosną, z czym się one kojarzą i jaki nastrój niosą ze sobą. Zapoznała też uczniów z różnymi wzorami i rysunkami, jakie są stosowane do dekorowania pisanek, wytłumaczyła znaczenie poszczególnych kolorów. Uczniowie brali aktywny udział w pogadance, ponieważ wielu z nich miało już doświadczenie w kolorowaniu wielkanocnych pisanek. Nie obeszło się też bez zabaw wielkanocnych. Uczniowie spróbowali swoich sił w tradycyjnym taczaniu jaj.

W muzeum otrzymaliśmy też grupowy „Paszport zwiedzających muzeum”, który po pięciokrotnym odwiedzeniu tej placówki całą klasą upoważnia do odebrania „Karty miłośnika muzeum”. Taki dokument pozwala dzieciom i ich rodzicom nieodpłatne zwiedzanie muzeum.

Następnie zwiedziliśmy kościół katedralny, gdzie oglądaliśmy obrazy przedstawiające Drogę Krzyżową oraz pomodliliśmy się w osobistych intencjach. Wycieczkę uwieńczyła przechadzka po Parku Syrejkiskim, gdzie mieliśmy możliwość obserwowania budzącej się do życia przyrody – rozkwitających wiosennych kwiatów, pływających kaczek, słuchaliśmy śpiewu ptaków.

Po krótkim spacerze w parku w dobrym nastroju wróciliśmy do gimnazjum. A w następny tygodniu będziemy przygotowywali się do udziału w konkursie prac plastycznych o tematyce wielkanocnej.

Anna Fedorowicz