Tydzień tolerancji

24 marca uczniowie klas początkowych naszego gimnazjum pod kierownictwem swoich wychowawczyń po raz kolejny wzięły aktywny udział w przedsięwzięciu „Tydzień bez przemocy”. Aby jeszcze bardziej przybliżyć jego treść małym latoroślom nazwaliśmy go „Tygodniem tolerancji”. Hasłem przewodnim tej imprezy było: „Wszyscy jesteśmy wyjątkowi”, a miała ona na celu kształtowanie pozytywnej postawy wobec odmienności innych osób, poszanowanie cudzej godności i uwrażliwienie na uczucia innych, a także przełamywanie barier przed kontaktem z osobami, które są w czymś inne niż my.

Zagailiśmy imprezę deklamacją wiersza „Tolerancja”, który pomógł nam lepiej zrozumieć co oznacza to pojęcie. Uczniowie samodzielnie tłumaczyli jak to rozumieją i zapisywali jednym słowem na „płatkach”, które później ułożyli w piękny kwiat.

Następnie oglądaliśmy animacje baśni J. Ch. Andersena „Brzydkie kaczątko”. W oparciu o jej treść rozmawialiśmy na temat odmienności, pozytywnych i negatywnych postaci oraz uczuć. Każdy zgodził się z jej przesłaniem, że „inne nie znaczy brzydkie”. Przeanalizowaliśmy też kilka obejrzanych na ekranie sytuacji, które czasem mają miejsce wśród dzieci. Następnie, w trakcie zabawy integracyjnej, zaprezentowaliśmy, jak możemy nawiązać przyjazny kontakt, a słowa piosenki „Chodź do mnie rączkę mi daj i więcej na mnie nie gniewaj…” połączyły wszystkich uczestników.

Potem dzieci podjęły się zadania wykonania pracy plastycznej pt. „Dłoń przyjaźni”, która jest symbolem naszej otwartości. Śpiew piosenek „Podajmy sobie ręce” oraz „Proszę, dziękuję, przepraszam” uwieńczyły imprezę.

Anna Fedorowicz