Projekt “Co wiesz o Litwie?” 2017

W gimnazjum został zrealizowany projekt „Co wiesz o Litwie?“, który prowadziły nauczycielki języka litewskiego Alona Rynkun, Anna Maciulewicz i Elana Kondratowicz. W projekcie uczestniczyli nauczyciele oraz uczniowie klas 1-IVG. Projekt został realizowany podczas lekcji języka litewskiego, historii, geografii, wychowania obywatelskiego, plastyki, technologii oraz muzyki.

W ramach projektu odbył się konkurs plastyczny. Uczniowie pod kierownictwem nauczycielki plastyki Wiesławy Wojnicz rysowali rysunki, tworzyli plakaty i pocztówki o Litwie. Działalność uczniów koronowała imponująca wystawa prac plastycznych w holu naszego gimnazjum. Także uczniowie podczas lekcji plastyki rysowali narodowe stroje litewskie z różnych regionów etnograficznych.

Kolejnym etapem projektu był udział w konkursie na najlepsze wypracowanie pod tytułem „Jak zachować dostojne stosunki między trenerem a wychowankiem?“, który organizowało Muzeum Sportu w Kownie. Uczniowie naszego gimnazjum Rafał Kuczyński (IVG kl.), Ewelina Grygorowicz (IIG kl.), Piotr Krukowski (IIG kl.), Mirosław Karpowicz (IG kl.) oraz Modest Miszkis (IG kl.) zostali wyróżnieni, otrzymali nagrody, wzięli także udział w edukacyjnym zajęciu muzeum sportowego, gdzie była przedstawiona historia boksu i cyrku litewskiego, pokazane ekspozycje wybitnych sportowców. Oprócz wypracowań o sporcie, uczniowie starszych klas gimnazjum pisali esej – „Co znaczy być zobowiązanym wobec swojej ojczyzny?“. Najlepsze wypracowanie na wyżej wymieniony temat napisali uczniowie Dejwid Gudaniec (IIIG kl.), oraz Rafał Kuczyński (IVG kl.). Podczas projektu ciekawym momentem był cykl lekcji poświęcony literaturze pod tytułem „Obrona wolności“, przyszykowany przez nauczycielkę języka litewskiego Annę Maciulewicz.

W projekcie chętnie wzięli udział i nasi najmniejsi – uczniowie klas początkowych. Nauczyciele przedstawili dzieciom litewskie gry ludowe, takie jak „Leciał wróbel“, „Mistrz Jurgelis“, „Buty ze słomy“, a uczniowie chętnie uczyli się, powtarzali i wspaniale spędzili czas bawiąc się ze sobą.

W ramach projektu odbył się konkurs „Mistrz ortografii“, zwycięzcami konkursu został Dejwid Gudaniec(IIIG kl.) oraz nauczycielka geografii Renata Urbanowicz.

Uczennice klas 5-6 razem z panią Edytą Werkowską w podczas lekcji technologii szykowały tradycyjne litewskie dania, takie jak „Ciasto kruche“, „Kugel“ i „Naleśniki z mąki i kefiru“.

Odbyły się wiktoryny, celem których było poszerzyć wiedzę z historii Litwy oraz języka litewskiego. Wiktoryna pod tytułem „My już umiemy“ odbyła się w klasach 5 – 6. W czasie wiktoryny drużyny wypróbowały swoje siły odpowiadając na pytania o naszym państwie, wybitnych ludziach, regionach etnograficznych, kulturze, tradycjach i języku. Podczas kolejnej wiktoryny – „Czy znasz daty historii Litwy?“ – była sprawdzana historyczna wiedza uczniów. Klasom 5 i 8 wiktorynę zorganizowała nauczycielka historii Lilija Gajewska. Wiadomo, że rok bierzący jest 470-ą rocznicą pierwszej książki litewskiej Martynasa Mażwidasa „Katechizm“, dlatego w bibliotece gimnazjum została otwarta wystawa poświęcona rocznicy książki.

Nie zabrakło wycieczek edukacyjnych. Uczniowie klasy IIIG–IVG razem z nauczycielem historii Tomaszem Bożerockim zwiedzili Ekspozycję Holokaustu Państwowego Muzeum Wileńskiego Gaona. Inna, bardzo ciekawa lekcja w Zamku Dolnym w Wilnie oraz Muzeum Pieniędzy została zorganizowana uczniom klas 5–6. Największą nietradycyjną lekcją projektu została wycieczka do sąsiedniego kraju – Łotwy. Temat wycieczki był związany z historią Litwy.

Projekt „Co wiesz o Litwie?“ podsumowała uroczystość w auli gimnazjum, podczas której zostali nagrodzeni wszyscy zwycięzcy konkursów projektu. Uroczystość zorganizować pomogła nauczycielka muzyki Olga Krasodomska.

Mamy nadzieję, że w następnym roku uczniowie i nauczyciele też tak samo zostaną zaciekawieni projektem!

Alona Rynkun i Justyna Dacewicz