Wiwat zapusty, pączki i chrusty!

Zgodnie z tradycją, jak co roku w naszym gimnazjum obchodziliśmy Zapusty, inaczej zwane ostatkami. Uczniowie klas początkowych zebrali się w auli, aby wziąć udział w zabawach zapustowych poświęconych pożegnaniu zimy i spotkaniu wiosny.

Uczestnicy byli ubrani w maski zwierząt symbolizujących zapusty. Na początku imprezy oglądaliśmy krótki film o tradycjach zapustowych na Wileńszczyźnie, który poszerzył wiedzę o świętowaniu tej imprezy. Przebierańcy z każdej klasy mieli za zadanie obronić swoje maski, przedstawiając numer artystyczny.

Uczniowie chętnie wzięli udział w konkurencjach sportowych, popisując się swoimi umiejętnościami trafiania do celu, szybkością i zręcznością „pieczenia chrustów”, zręcznego przenoszenia „pączków”. Nie zabrakło również zabawy przy muzyce, która stwarzała odświętny nastrój.

Akordem tej imprezy był słodki poczęstunek blinami, pączkami.

Liudmiła Łatyszewicz

Uczniowie klas starszych 28 lutego zebrali się, aby przypomnieć tradycje zapustowe Litwy i Polski i je porównać. Okazało się, że różnice nie są zbyt wielkie i nasi uczniowie doskonale znają tradycje obu krajów. Toczyła się burzliwa dyskusja, jak jest obchodzone święto Zapustów, ile razy trzeba jeść, aby najeść się na okres Wielkiego Postu. Dziewczynki z naszego gimnazjum wraz z panią od technologii częstowały blinami własnego przyrządzenia, a uczennice 6 klasy wykonały Marzannę.

Anna Maciulewicz