„Ciemno wszędzie, głucho wszędzie…”

„Ciemno wszędzie, głucho wszędzie…” – echem rozlegało się w ścianach naszego gimnazjum 20 grudnia. W czasie adwentowego spokoju i zadumy uczniowie pod kierownictwem nauczycielek języka polskiego Edyty Klimaszewskiej i Anny Maciulewicz przyszykowali projekt pt. „Adam Mickiewicz – wielki romantyk polski”, w ten sposób jednym przypominając, innych zapoznając z sylwetką i twórczością słynnego poety. Na początku imprezy zebrani mieli możliwość obejrzenia filmiku o życiu Adama Mickiewicza. Potem nastąpił czas recytacji jego wspaniałych wierszy, czołowe miejsce zajęły tu fragmenty epopei narodowej „Pan Tadeusz”, których interpretacji dokonały uczennice klasy 7 Paulina, Aneta i Agnieszka.

Uczniowie klasy 7 byli najbardziej aktywni realizacji projektu, oni dokonali inscenizacji „Dziadów” cz. II, przenosząc widzów w tajemniczy świat romantyków. Przy blasku świec zjawiały się pokutujące dusze: duchy dzieci Józia i Rózi, widmo Złego Pana, duch młodej pasterki Zosi, aby wyrazić swoje prośby i skrócić męki. Chór obserwujący przedstawienie spod strony wygłaszał morał i wciąż złowieszczo powtarzał: „Co to będzie? Co to będzie?”. Przedstawienie zachwyciło wszystkich zebranych.

Po przedstawieniu uczniowie klasy 6 przenieśli zebranych w świat tajnych organizacji, do których należał Adam Mickiewicz, zaśpiewali „Pieśń filaretów”, która za czasów Mickiewicza stała się filareckim hymnem śpiewanym podczas majówek organizowanych przez związek. Następnie uczennica 7 klasy Paulina Mackiewicz zaprosiła na wirtualną wycieczkę do Wilna śladami Adama Mickiewicza. A jej koleżanka Agnieszka Kowalewska przeczytała bajkę „Lis i kozioł”, do której uczniowie nakręcili film z bohaterami samodzielnie wykonanymi z plasteliny. Taki pomysł w naszym gimnazjum został zrealizowany po raz pierwszy.

Na zakończenie głos zabrała dyrektor gimnazjum Wiesława Wojnicz, która podziękowała za piękną imprezę i wręczyła uczniom podziękowania i skromne upominki.

Nauczycielka języka polskiego Anna Maciulewicz

dscf8122dscf8097dscf8089dscf8070