Gry i zabawy dawniej w ramach projektu „Aktywne Samorządy Uczniowskie”

Nasze gimnazjum brało udział w projekcie „Aktywne Samorządy Uczniowskie”, organizowanym przez Centrum Edukacji Obywatelskiej w Warszawie we współpracy z Fundacją Pomoc Polakom na Wschodzie. W ramach projektu odbyła się wizyta studyjna w Warszawie. Uczniowie spotkali się z przedstawicielami samorządów uczniowskich innych szkół, uczestniczyli w warsztatach poświęconych szkolnej samorządności. Zajęcia odbywały się także w Domu Kultury Polskiej w Wilnie oraz w naszym gimnazjum. Z uczniami pracowali doświadczeni trenerzy z Polski Barbara Rostek oraz Adam Markuszewski. Uczniowie  mieli za zadanie zrealizowania projektu pod tytułem „Gry i zabawy dawniej“, który miał na celu upowszechnianie tradycyjnej kultury poprzez promowanie dawnych zabaw i gier. W tym celu uczestnicy projektu przeprowadzili wywiady z dziadkami oraz rodzicami podczas których zgromadzili wiedzę na temat dawnych gier i zabaw.

Dawniej dzieci więcej czasu spędzały na świeżym powietrzu organizując sobie różne zabawy z rówieśnikami. Bawiono się w klasy, państwa – miasta, statki, kółko – krzyżyk, ciuciubabkę, głuchy telefon, gumkę. Przed Bożym Narodzeniem robiono kolorowe łańcuchy lub ozdoby z papieru na choinkę.

6 grudnia w naszym gimnazjum odbyło się podsumowanie projektu, podczas którego przedstawiona została prezentacja z przebiegu pracy. W imprezie wzięli udział uczniowie klas 1-5, którzy zapoznali sie z grami i zabawami, w które bawili się ich rodzice a nawet dziadkowie, gdy sami byli dziećmi. Była gra w gumkę, klasy, chowanego…

Projekt w pełni udało się zrealizować, czego dowodem było  duże zaangażowanie dzieci w zaproponowanych im zajęciach, grach oraz zabawach.

Uczniowie byli bardzo przejęci organizacją projektu i doskonale się z niego wywiązali. Potwierdzeniem tego były z pewnością uśmiechy, zadowolenie i zaangażowanie dzieci, które brały w nim udział.

Edyta Klimaszewska