Integrowana lekcja literatury polskiej i litewskiej na Starówce Wileńskiej

Mimo wietrznej pogody 5. października uczniowie klasy 5 i 6 wraz z wychowawczyniami udali się do Wilna na lekcję literatury. Celem wyjazdu było przybliżenie sylwetek polskich i litewskich poetów, w których twórczości występują tematy wileńskie. Panie od języków polskiego i litewskiego w drodze już opowiadały o poetach, który w swojej twórczości pisali o Wilnie. W ślad za Mickiewiczem poszliśmy do Tej, co „w Ostrej świeci Bramie”. Później wąskimi uliczkami dotarliśmy do miejsca, gdzie fragmenty wierszy Czesława Miłosza po polsku i po litewsku ozdobiły schody imienia noblisty w mieście, od którego „nigdy nie mógł odjechać”. Uczniowie z wielkim zaciekawieniem czytali cytaty z wierszy, ponieważ takiego rodzaju monumentu jeszcze nie widzieli. Obserwując panoramę miasta, szukaliśmy wierzy kościołów, o których poeci pisali w swoich wierszach. Na zakończenie w języku polskim i litewskim czytaliśmy wiersze Adama Mickiewicza, Czesława Miłosza, Marii Łotockiej, Romualda Mieczkowskiego, Maironisa, Juditos Vaicziunaites oraz szukaliśmy w nich motywów wileńskich.