Obchody 100. rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę

„Od lat najmłodszych myślałem o służeniu Polsce, marzyłem o wielkości. Ja z tą myślą nie rozstawałem się nigdy – i zawsze myślę, że tak żyć, jak żyłem, wart było. Warto było ten ból i to zmęczenie przezwyciężać tak, jak je przezwyciężałem.”

Pierwszy Marszałek Polski – Józef Piłsudski

W ramach obchodów 100. rocznicy odzyskania niepodległości Polski w gimnazjum zostały zrealizowane edukacyjne projekty pt. „Narodowe Obchody 100. rocznicy odzyskania niepodległości Polski” oraz „Poznajemy historię Polski i Litwy”, które zostały sfinansowany ze środków Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie“.

W ramach projektów w naszym gimnazjum odbyły się konkursy, wycieczki oraz zajęcia edukacyjne. Celem historycznego konkursu pt. „Tak żyć, jak żyłem-warto było-warto było ten ból przezwyciężać – jak przezwyciężałem“.  J. Piłsudski i jego czasy“ było propagowanie wśród młodzieży postaw patriotycznych na przykładzie postaci Józefa Piłsudskiego oraz upowszechnienie wiedzy o Marszałku i jego roli w naszej historii.

Historia uznaje Józefa Piłsudskiego za jedną z najważniejszych postaci w dziejach Polski. Jego zasługi w odzyskaniu niepodległości, a następnie odbudowie państwa polskiego oraz jego siły zbrojnej są niepodważalne. Czyny i myśli marszałka nadal są inspiracją dla naszej patriotycznej postawy.

Odbył się konkurs recytatorski dla 1-8, IG-IVG klas, w którym uczniowie zaprezentowali własne interpretacje wierszy patriotycznych. Do rywalizacji przystąpiło aż 22 uczestników. Młodzi recytatorzy przypomnieli wzruszające wiersze najsłynniejszych polskich poetów.

Konkurs plastyczny pt. „100 rysunków dla Polski” pod kierownictwem nauczycielki plastyki oraz pań klas początkowych przyciągnął młodych patriotów, którzy swoją twórczością dali wyraz miłości do Ojczyzny. Celem konkursu było przede wszystkim uczczenie 100-lecia odzyskania niepodległości, kształtowanie poczucia własnej tożsamości narodowej oraz postawy patriotycznej, rozwijanie kreatywności i wrażliwości uczniów, a także uzdolnień plastycznych. Zadaniem uczestników konkursu było wykonanie pracy plastycznej dowolną techniką. Dzieła sztuki zostały ocenione i wyeksponowane na szkolnym korytarzu. Nasi uczniowie wspaniale pokazali „Polskę piękną i niepodległą”.

W ramach projektów również uczniowie zwiedzili Zułów, Powiewiórkę, Pikieliszki, Wilno, Kraków – miejsca najważniejsze w biografii słynnego Polaka, patrioty, wodza Józefa Piłsudskiego.

Z okazji Niepodległości Polski została zorganizowana uroczysta akademia. Uczniowie przygotowali montaż słowno – muzyczny. Przypomnieli najważniejsze postacie i wydarzenia z historii Polski. Akademia ta, była nie tylko lekcją historii, ale przede wszystkim lekcją patriotyzmu i głęboką nauką skierowaną do wszystkich uczestników, jak być patriotą w obecnych czasach.

Kordynator projektu Edyta Klimaszewska oraz Ludmiła Łatyszewicz