„Kiedy się smieje dziecko,

smieje się cały wiat”.

Janusz Korczak

Przełom wiosny i lata to najlepszy czas na rodzinny wypoczynek na świeżym powietrzu. 1 czerwca nadarzyła się niepowtarzalna okazja, by zacieśnić rodzinne więzy. Powód nie byle jaki – Dzień Dziecka! Gimnazjum przygotowało dla najmłodszych i całych rodzin mnóstwo atrakcji. W uroczystości wzięli udział Czesław Olszewski poseł na Sejm Republiki Litewskiej z ramienia Akcji Wyborczej Polaków na Litwie-Związku Chrześcijańskich Rodzin, starosta gminy Michał Janczewski, Renata Seniut pracownik socjalny naszej gminy.

Swięto poprzedził artystyczny występ. Pierwsi wykonawcy  pojawili się na scenie o 17.00. Koncert z udziałem dziecięcej widowni i wykonawców rozpoczęły prezentacje artystyczne uczniów. Uczniowie  klas początkowych pokazali przedstawienie o małej zagubionej żabce. Po nich na scenę wyszli tancerze z kółka tanecznego. Swoje umiejętności zaprezentowało także kółko dramatyczne „Skrzat” ze spektaklem „Piotruś Pan”.

Następnie dzieci oraz rodzice wzięli udział w zawodach sportowych, które odbyły się na boisku szkolnym. W programie były liczne konkursy i zabawy dla całej rodziny.

Dzieci żywo i spontanicznie reagowały na to, co działo się na szkolnym boisku. Po zawodach sportowych przyszedł czas na wesołe harce na dmuchanym zamku. Dzieci wykonywały tam różnego rodzaju ewolucje ze śmiechem na ustach.

Po powrocie z dmuchanego zamku na uczestników czekały klauny z malowaniem twarzy i robieniem figur z balonów.

Zadbano również o słodkie co nieco dla małych – największym powodzeniem cieszyła się wata cukrowa oraz popcorn, której dzieciaki pochłonęły ogromne ilości.

Na zakończenie święta mogliśmy cieszyć się występem artystycznym gości zespołem „Bis”, który  zaprosił na wspólną dyskotekę. Na terenie boiska zapłonęły ogniska, przy których można było upiec kiełbaski

Wszystkie dzieci uczestniczące w imprezie zostały obdarowane drobnymi upominkami oraz lodami. Dziękujemy Rejonowemu Oddziałowi Wileńskiemu Związku Polaków, staroście gminy Bezdany panu Michałowi Janczewskiemu, państwu Annie i Waldemaru Jansonom przedsiębiorstwo „Giandus”, Justynie i Grzegorzowi Szumskim przedsiębiorstwo „Damitravel”, Agnieszce i Romualdowi Szabłowskim przedsiębiorstwo „Kamilana” za pomoc w organizacji święta oraz sfinansowanie atrakcji dla dzieci.

Któż nie chciałby choć na chwilę znów stać się dzieckiem? Dzień Dziecka to najlepsza okazja, aby przypomnieć sobie o tym, że w każdym z nas jest jeszcze coś z malucha. To święto było niezapomniane, zarówno dla nas, jak i naszych pociech.

Ludmiła Łatyszewicz