Dzień Teatru pod znakiem twórczości Kornela Makuszyńskiego

Twórczość Kornela Makuszyńskiego – polskiego prozaika, poety i felietonisty – jest znana i lubiana wśród dzieci. Aby uczcić pamięć tego słynnego autora i przybliżyć jego twórczość postanowiliśmy zrealizować projekt edukacyjny. Ta inicjatywa nawiązuje do przypadającej w tym roku 65. rocznicy śmierci poety.

W ramach tego projektu zorganizowaliśmy wyjazd do Domu Kultury Polskiej na teatralizowane przedstawienie znanego utworu poety o przygodach Koziołka Matołka, który szukał mitycznego Pacanowa, gdzie rzekomo podkuwają kozy. Teatralizowana wersja przybliżyła dzieciom ten pisany wierszem utwór. Szczęśliwym zbiegiem okoliczności ten właśnie utwór był przez nas wybrany jako temat konkursu wyrazistego czytania wśród klas 2-4, który odbędzie się w kwietniu. Dzieci miały więc okazję usłyszeć, jak brzmią strofy tej znanej bajki w ustach zawodowych aktorów.

Następnego dnia, nawiązując do świętowania Dnia Teatru, mieliśmy też możliwość podziwiać kolejny inscenizowany utwór poety pod nazwą „O dwóch takich, co ukradli księżyc”. Przedstawienie przygotowali artyści należący do kółka teatralnego „Maska”, kierowanego przez Edytę Klimaszewską. Kierowniczka kółka w ciągu kilku miesięcy sprawnie pracowała nad tym, aby słowem, gestem, ruchem i mimiką przedstawić klimat utworu, aby grający w każdej roli byli pewni siebie.

Aktorzy, a byli nimi uczniowie klas 1-5, włożyli dużo wysiłku, żeby jak najdostępniej przekazać nam morał opowieści, który głosi, że na świecie nie ma nic bardziej cennego od miłości matki. Oklaski i uśmiechy na twarzach widzów były najlepszą nagrodą dla występujących.

Marcowe spotkania teatralne dobiegły końca, ale czeka nas wkrótce ciąg dalszy przygód z Koziołkiem Matołkiem w ramach innych konkursów projektu.

Nauczycielka nauczania początkowego Anna Fedorowicz