W oczekiwaniu świąt wielkanocnych

Wielki Tydzień to czas refleksji i zadumy, czas oczekiwania na wielkie święto – Dzień Zmartwychwstania Pańskiego. Wielkanoc to wyjątkowy czas, łączący świat budzącej się przyrody z tradycją ludową oraz obrzędami religijnymi.

W naszym gimnazjum ten tydzień upłynął pod hasłem projektu „Tradycje i zwyczaje wielkanocne”. Jak wiadomo, jedną z głównych zadań szkoły w kontekście społecznym, jest wychowanie zamiłowania do kultury i tradycji swojego środowiska rodzinnego. Są to tradycje, których twórcami byli nasi przodkowie. Dlatego warto dbać, aby to co zostało nam przekazane nie zanikło i aby kolejne pokolenia mogły je kultywować.

Tydzień rozpoczęliśmy rozważaniami sensu świąt wielkanocnych dla katolików. Była to prezentacja multimedialna z komentarzami nauczycielki religii Inessy Mackiewicz. Oglądaliśmy też filmy na temat dawnych i obecnych tradycji wielkanocnych w Polsce i na Litwie.

Realizując zadania projektu szczególną uwagę zwracaliśmy na duchowy wymiar tych świąt: pomoc potrzebującym, przebaczenie, dobre słowo w życzeniach. Z myślą o tym została zorganizowana akcja charytatywna „Kropelka dobroci z naszego maleńkiego serduszka”. Zebrana kwota pieniężna była naszym dobrym uczynkiem na rzecz Hospicjum bł. ks. Michała Sopoćki w Wilnie. Zebrane pieniądze oraz własnoręcznie wykonane kartki świąteczne z życzeniami przekazaliśmy osobiście dla hospicjum. Mamy nadzieję, że komuś z chorych dodadzą one otuchy i będą małym pocieszeniem. Przy okazji mieliśmy możliwość zapoznać się z działalnością tej bardzo potrzebnej instytucji i poznaliśmy ludzi, którzy pracują tu i zawodowa, i jako wolontariusze.

W tym tygodniu zwiedziliśmy Kaplicę Matki Boskiej Ostrobramskiej, katedrę wileńską i kościół pw. św. Piotra i Pawła na Antokolu. Uczniowie mieli możliwość obejrzenia na obrazach Drogi Krzyżowej Chrystusa. W innym dniu uczestniczyliśmy w Drodze Krzyżowej w swoim kościele parafialnym, w Bezdanach.

W Wielki Czwartek mieliśmy zajęcie edukacyjne w Muzeum Narodowym, podczas którego pogłębiliśmy wiedzę o dawnych tradycjach i zwyczajach wielkanocnych, poznaliśmy zabawy świąteczne.

Piątkowe popołudnie poświęciliśmy poznaniu technik malowania jaj wielkanocnych, bo przecież jajko jest głównym symbolem tego wiosennego święta.

Końcowym akordem tego tygodnia było wzajemne złożeniem sobie życzeń wielkanocnych, dzięki czemu odczuliśmy  atmosferę zbliżających się najważniejszych świąt w roku liturgicznym.

Koordynator projektu Anna Fedorowicz

Lekcja z panią Justyną Szumską