Projektas „Ką žinai apie Lietuvą?” 2017

2017 metų vasario 16 dieną Bezdonių Julijaus Slovackio gimnazijoje buvo ne tik minima Lietuvos valstybės atkūrimo diena, bet kartu startavo ir jau tradicija tapęs mokyklos projektas „Ką žinai apie Lietuvą?“. Lietuvių kalbos mokytojos Aliona Rynkun, Ana Maciulevič ir Elena Kondratovič paskelbė projekto pradžią, supažindino projekto dalyvius su planuojamomis veiklomis ir renginių programa, pristatė mokiniams projekto tikslus ir uždavinius. Projektas truko vasario kovo mėnesį, jame dalyvavo gimnazijos mokytojai ir 1-IVG klasių mokiniai. Projektas „Ką žiniai apie Lietuvą?“ šiais metais integravo lietuvių kalbos, istorijos, geografijos, pilietinio ugdymo, dailės, technologijų ir muzikos mokomuosius dalykus.
Pačioje projekto pradžioje gimnazijos mokiniai ir mokytojai buvo labai entuziastingai nusiteikę darbui. Projektą pradėjo respublikinis Lietuvos mokinių atviruko ir plakato konkursas „Kovo 11-oji“, skirtas Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo dienai paminėti. Visą mėnesį vaikai kartu su dailės mokytoja Veslava Voinič piešė piešinius, plakatus ir atvirukus apie Lietuvą. Mokinių veiklą vainikavo įspūdinga piešinių paroda gimnazijos hole, o geriausi mokinių darbai buvo išsiųsti konkurso organizatoriams įvertinimui. Taip pat, Lietuvoje minint Tautinio kostiumo metus, mokiniai per dailės pamokas piešė skirtingų mūsų šalies etnografinių regionų tautinius rūbus. Gražiausių piešinių autoriai buvo gimnazijos direktorės apdovanoti prizais bei padėkos raštais. Ruošdamiesi pamokoms bei piešdami piešinius, mokiniai sužinojo daug naujo apie Lietuvos istoriją, plačiau susipažino su lietuvių tautinių kostiumų įvairių metų modeliais, medžiagomis, jų kūrimo technika.
Dar viena įdomi veikla, įgyvendinta projekto rėmuose, – respublikinis mokinių rašinių konkursas „Kaip išsaugoti kilnius santykius tarp trenerio ir auklėtinio?“, skirtas Vasario 16-osios dienos minėjimui. Kupini įdomių idėjų, gimnazijos mokiniai Modest Miškis (IG kl.), Miroslav Karpovič (IG kl.), Evelina Grigorovič (IIG kl.), Piotr Krukovski (IIG kl.) ir Rapolas Kučinskas (IVG kl.) noriai sutiko dalyvauti konkurse ir parašė puikius rašinius, kuriuose išdėstė savo nuomonę apie kilnių santykių išsaugojimą tarp trenerio ir auklėtinio. Už savo pastangas bei rezultatus mokiniai vasario 22 dieną Lietuvos sporto muziejuje Kaune buvo apdovanoti padėkos raštais ir statulėlėmis, ir taip motyvuoti tolimesniems darbams. Tuo pačiu mokytojos Aliona Rynkun ir Justyna Dacevič kartu su gimnazijos IG – II G klasių mokiniais dalyvavo edukaciniame užsiėmime Lietuvos sporto muziejuje, kur buvo pristatyta Lietuvos bokso ir cirko istorija, parodytos ekspozicijos su žymių sportininkų daiktais, nuotraukomis, apdovanojimais. Į Bezdonis mokiniai grįžo pakilios nuotaikos, kupini neišdildomų įspūdžių bei prisiminimų.
Be rašinių apie sportą, gimnazijos vyresnių klasių mokiniai rašė rašinius ir patriotine tema – „Ką reiškia būti įsipareigojusiam tėvynei?“. Rašiniuose mokiniai išdėstė savo mintis apie patriotizmą, aprašė, ką reiškia, jų manymu, būti įsipareigojusiam tėvynei, kaip tą kiekvienas iš mūsų parodo. Geriausią rašinį minėta tema parašė IIIG klasės mokinys Deivid Gudanec ir IV klasės mokinys Rapolas Kučinskas. Mokinių darbus bei jų vertinimą kuravo lietuvių kalbos mokytoja Elena Kondratovič.
Be galo įdomus, prasmingas ir naudingas projekto metu buvo lietuvių kalbos mokytojos Anos Maciulevič literatūros pamokų ciklas „Laisvės gynimas“, kurį apibendrino 7, IG klasių mokinių rašiniai tema „Jie atidavė savo gyvybes už Tėvynę“. Taip pat per lietuvių literatūros pamokas kartu su mokytoja gimnazistai kalbėjo bei aptarė Tėvynės temą modernioje lietuvių literatūroje.
Džiugu, jog projekte noriai dalyvavo ir mūsų gimnazijos mažiausieji – pradinių klasių mokiniai. Projekto metu mokytoja vaikams pristatė lietuvių liaudies žaidimus, tokius kaip „Skrido žvirblis“, „Jurgelis, meistrelis“, „Šiaudų batai“, o pradinukai mielai viską mokėsi, kartojo ir labai šauniai praleido laiką žaisdami drauge.
Taip pat pradinių klasių mokiniai dalyvavo kuriant stendą „Jaunieji Lietuvos žiedai“. 1 – 4 klasių mokiniai, padedami klasių auklėtojų, per darbelių pamokas darė Lietuvos vėliavos spalvų žiedus. Ryškiaspalviai vaikų rankų darbo ramunės formos žiedai simbolizuoja Lietuvos ateitį, priklausančią dabartinei jaunėlių kartai.
Be šių veiklų, 1 klasės mokiniai dar dalyvavo pamokoje „Lietuva iš paukščio skrydžio“, kurią vedė IVG klasių mokinės Ana Asimovič ir Laura Šemytė. Pirmokai susipažino su Lietuvos simbolika, pamatė daug nuotraukų su įžymiausiomis Lietuvos vietovėmis ir noriai piešė atviruką-sveikinimą tėvynei Lietuvai.
Jau kelerius metus projekto rėmuose vykdomas konkursas „Raštingiausias gimnazijos mokytojas ir mokinys“. Šie metai nebuvo išimtis, todėl gimnazijos mokiniai ir mokytojai rašė diktantą, kuris padėjo išsiaiškinti, kas geriausiai išmano ir praktiškai taiko lietuvių kalbos gramatikos taisykles. Šiais metais konkursą laimėjo IIIG klasės mokinys Deivid Gudanec ir geografijos mokytoja Renata Urbanovič. Be to, 5-IIG klasėse taip pat buvo rašomas diktantas ir renkamas kiekvienos klasės raštingiausias mokinys. Konkursų laimėtojai paskelbti, pasveikinti bei apdovanoti renginyje, skirtame projekto „Ką žinai apie Lietuvą?“ pristatymui bei apibendrinimui. Tikimasi, kad ši veikla kitais metais sulauks tokio pat mokinių ir mokytojų susidomėjimo kaip ir šiemet.
Gimnazijos projekto „Ką žinai apie Lietuvą?“ metu kiekvienais metais vyksta ir internetinis Lietuvos moksleivių konkursas „Švari kalba – švari galva“, kur 5-10 klasių mokiniai, atlikdami užduotis, pasitikrina lietuvių kalbos žinias. Mūsų mokyklos mokiniai noriai registravosi dalyvauti konkurso I-ame etape, vyksiančiame kovo 24 dieną.
Visi šių metų projekto „Ką žinai apie Lietuvą?“ dalyviai buvo ne tik patenkinti savo darbais, bet ir neliko alkani. 5-6 klasių mokinės kartu su technologijų mokytoja Edita Verkovska vasario – kovo mėnesiais per pamokas gamino tradicinius senovės lietuvių virtuvės patiekalus. Po teorinių pamokų, kurių metu mokinės pačios domėjosi ir savarankiškai ieškojo bei rinko medžiagą apie skirtingų mūsų šalies regionų maisto gaminimo tradicijas, mažosios būsimos šeimininkės gamino „Ubagų pyragą“, „Kugelį“ bei „Miltinius blynus su kefyru“. Pagamintais patiekalais mergaitės vaišino visus gimnazijos bendruomenės narius. Visi įsitikino, kad mūsų šalies virtuvės patiekalai yra be galo skanūs.
Projekto metu netrūko ir edukacinių išvykų. IIIG – IVG klasių mokiniai kartu su istorijos mokytoju Tomašu Božerockiu dalyvavo edukacinėje išvykoje į Valstybinį Vilniaus Gaono žydų muziejų, kur buvo pristatytas Lietuvos žydų istorinis, materialinis ir dvasinis paveldas, su Holokaustu susieti dokumentai ir daiktai. Taip pat mokiniai apsilankė Vilniaus choralinėje sinagogoje. Gimnazistai sužinojo daug naujo apie Lietuvos žydų istoriją ir jų tragediją II – ojo pasaulinio karo metais.
Kita, be galo įdomi ir naudinga išvyka į Vilniaus Valdovų rūmų ir Lietuvos banko Pinigų muziejus 5-6 klasių mokiniams suorganizavo ir įgyvendinta kovo mėnesio pirmosiomis dienomis. Lietuvos valstybingumą simbolizuojančiame nacionaliniame muziejuje mokiniai apžiūrėjo ekspozicijas, atspindinčias istorinės rezidencijos funkcijas, išgirdo ir daug sužinojo apie mūsų šalį valdžiusių valdovų gyvenimus, to meto tradicijas bei papročius. Kiek vėliau, Pinigų muziejuje mokiniai susipažino su pasaulio ir Lietuvos pinigų istorija, bankininkystės raida Lietuvoje nuo pirmųjų kredito įstaigų atsiradimo iki šių dienų. Vitrinose pamatė išdėstytus eksponatus, informacinius stendus ir dokumentinę medžiagą, atskleidžiančią Lietuvos banko vaidmenį įvairiais istoriniais laikotarpiais.
Vasario ir kovo mėnesiais gimnazijoje vyko dvi viktorinos, kurių tikslas – gilinti lietuvių kalbos ir Lietuvos istorijos žinias. Viena jų – 5-6 klasių mokinių lietuvių kalbos viktorina „Mes jau mokam!“. Viktorinos metu komandos išbandė savo jėgas atsakinėdami į klausimus apie mūsų šalį, žymius jos žmones, etnografinius regionus, kultūrą, tradicijas ir kalbą. Kitos viktorinos „Ar žinai Lietuvos istorijos datas?“ metu buvo tikrinamos mokinių istorinės žinios. Ją 5 bei 8 klasių mokiniams organizavo istorijos mokytoja Lilija Gajevska. Visi viktorinų dalyviai liko labai patenkinti, kadangi viktorinos metu mokiniai praplėtė savo žinias ir sužinojo daug įdomių faktų apie Lietuvą.
Kaip žinia, šie metai – pirmosios lietuviškos knygos – Martyno Mažvydo „Katekizmo“ – 470-osios metinės. Todėl mokytoja Justyna Dacevič kartu su bibliotekininke Justyna Šumska gimnazijos bibliotekoje sukūrė stendą knygos metinėms paminėti. Iš specialaus popieriaus buvo sukurta knyga, kurioje pateikta svarbiausia su šiuo istoriniu lietuvių raštijos pradžią datuojančiu paminklu susijusi informacija – Martyno Mažvydo biografija, knygos sukūrimo istorija, jos ištraukos, nuotraukos. Knygos ekspozicijos gimnazijos bibliotekoje tikslas – puoselėti vaikų domėjimąsi knygomis, literatūra.
Didžiausia projekto išvyka – kelionė į kaimyninę šalį Latviją. Išvykoje kartu su mokytojais dalyvavo 5 –IVG klasių mokiniai, o išvykos organizatore buvo Edita Klimaševska. Išvykos tema buvo susieta su Lietuvos istorija, kadangi apsilankėme Daugpilio miesto ryškiausiame simbolyje – Daugpilio tvirtovėje. Miesto ir pilies istorija yra glaudžiai susijusi su Lietuvos istorija, dėl to vaikams ir mokytojams buvo labai įdomu paklausyti apie lietuvių ir latvių santykius Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės laikais, sužinoti pilies istoriją ir išgirsti Daugpilio pilies palyginimus su Lietuvos tvirtovėmis.
Projektą „Ką žinai apie Lietuvą?“ vainikavo kovo 10 d. gimnazijos aktų salėje vykęs renginys „Brangi mano Tėvynė“, skirtas valstybinėms Vasario 16-osios bei Kovo 11-osios šventėms paminėti ir pristatyti, aptarti bei apibendrinti visą mėnesį trukusį gimnazijos projektą „Ką žinai apie Lietuvą?“. Renginį organizuoti padėjo muzikos mokytoja Olga Krasodomska. Sugiedojus Lietuvos himną, 8 – IVG klasių mokiniai žiūrovams rodė meninę kompoziciją „Mes kiekvienas turim savo Lietuvą“. Renginio metu mokiniai dainavo dainas apie tėvynę, deklamavo lietuvių autorių eilėraščius. IIIG klasės mokinys Deivid Gudanec paruošė pristatymą ir aptarė istorines priežastis bei aplinkybes, lėmusias reikšmingiausius mūsų šalies istorijos įvykius. Renginio dalyviams, skambant legendinei Marijono Mikutavičiaus dainai „Trys milijonai“, parodyta prezentacija, kurioje pateiktos nuotraukose įamžintos ryškiausios, įspūdingiausios bei įsimintiniausios projekto „Ką žinai apie Lietuvą?“ akimirkos. Renginį ir projektą užbaigė visų konkursų laimėtojų bei dalyvių apdovanojimai.
Nuoširdžiai dėkojame visiems projekto „Ką žinai apie Lietuvą?“ 2017 organizatoriams ir dalyviams.

Tikimės, kad kitais metais projektas sulauks tokio pat mokinių ir mokytojų susidomėjimo!

Aliona Rynkun ir Justyna Dacevič